«دره مزار» بلخاب سرزمین دریاچه‌ها و چشمه‌ها

اخبار

«دره مزار» یکی از سرسبزترین و قشنگ‌ترین دره‌های بلخاب محسوب می‌شود، این دره پوشیده از درختانی چون: چارمغز، انگور، توت، زردآلو، شفتالو، ناک، سیب، بادام، سنجد، آلوچه، سفیدار، بید، چنار و … می‌باشد.

13950319000738_PhotoJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «دره مزار» یکی از سرسبزترین و قشنگ‌ترین دره‌های بلخاب محسوب می‌شود، این دره پوشیده از درختانی چون: چارمغز، انگور، توت، زردالو، شفتالو، سیب، بادام، سنجد، آلوچه، سپیدار، بید، چنار و … می‌باشد.

دریاچه‌های این دره در تمام فصل‌های سال پر از آب می‌باشد و زیارتگاه «میرسیدعلی اغا جد سادات بلخاب» نیز در این دره قرار دارد که مورد توجه عام و خاص است.

دره سرسبز و زیبای بلخاب در طول تاریخ افتخار آفرین بوده و در جهاد علیه متجاوزان و دشمنان دین و وطن در سال‌های اخیر نیز سنگر و پناهگاهی امن برای مبارزان و مجاهدان راه آزادی و آزادگی بوده است.

دره مزار، یکی از مهم‌ترین مناطق بلخاب است که از 3 راهی «ترخوج»، «هوش» آغاز شده و تا «پیغوله» ادامه دارد.

در این مسیر اولین روستا «مغزار» است، بعد «سیوک»، بعد «پای زیارت» و سپس «خمی سای».

از آنجا دره به 2 قسمت می‌شود، یک راه به «زوک» می‌رود و تا «انروک» ادامه دارد و راه دوم به سمت پیغوله می‌رود که از «تیخون»، «سرگشته»، «دره وجمان» عبور می‌کند و به «جه» می‌رسد که اولین قریه پیغوله است.

دره مزار یکی از مناطق مهم و استراتژیک بلخاب است که مرقد میرسید علی در آن قرار دارد.

منطقه دره مزار بالای بلخاب است و محصولات زراعی و باغی مهمی در آن کشت می‌شود، گندم، جو و میوه‌های مختلفی چون سیب، زردآلو، شفتالو، امرود، انگور، توت و …. در این منطقه به عمل می‌آیند.

«پَمَدِور»، «زردک»، انواع سبزی، «کچالو»، پیاز و … از محصولات این منطقه هستند.

علاوه بر سرسبزی، طبیعت بکر، چشمه‌ها و رودخانه‌های متعدد، دریاچه‌های طبیعی بسیار زیبا، با محیطی سرسبز این منطقه را منحصر به فرد و مکان مناسبی برای جذب توریست می‌کنند.

یکی از این دریاچه‌ها معروف به «جِه» است و در روستا به نام «پای جِه» واقع شده است، طول این دریاچه زیبا، زلال و نیلگون، 850 متر، عرض آن در بعضی قسمت‌ها 350 متر و در باریک‌ترین نقطه به 130 متر می‌رسد.

/انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *