سامسونگ در فصل چهارم ۲۰۱۷، بیشترین تعداد گوشی را به فروش رسانده است

اخبار اقتصاد علمی و فناوری

مؤسسه‌ی گارتنر گزارش مربوط به میزان فروش گوشی‌های هوشمند طی سه‌ماهه‌ی پایانی و کل سال گذشته‌ی میلادی را منتشر کرد. براساس این گزارش، در فصل پیشین، نزدیک به ۴۰۸ میلیون دستگاه گوشی هوشمند به فروش رسیده است که نسبت به فصل چهارم سال ۲۰۱۶، کاهشی ۵.۶ درصدی را نشان می‌دهد. طبق اعلام گارتنر، از زمان آغاز پایش بازار گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۰۴، نخستین بار است که کاهش فروش سالانه‌ در این بازار را ثبت می‌کند.

طبق اعلام گارتنر، سامسونگ در شرایطی مقام نخست فروش گوشی‌های هوشمند را به خود اختصاص داده که میزان فروش آن نسبت به بازه‌ی زمانی مشابه در سال ۲۰۱۶، حدود ۳.۶ درصد کاهش یافته است. بدین ترتیب در حال حاضر، سامسونگ با سهم ۱۸.۲ درصدی از بازار، مقام نخست را در اختیار دارد و اپل با فاصله‌‌ای اندک و سهم ۱۷.۹ درصدی، نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌ی این شرکت محسوب می‌شود. پس از سامسونگ و اپل، شرکت‌های چینی هواوی، شیائومی و اوپو، مقام‌های سوم تا پنجم بازار را در اختیار دارند.

تولیدکننده میزان فروش در فصل چهارم ۲۰۱۷ سهم از بازار در فصل چهارم ۲۰۱۷ میزان فروش در فصل چهارم ۲۰۱۶ سهم از بازار در فصل چهارم ۲۰۱۶
سامسونگ ۷۴٬۰۲۶.۶ ۱۸.۲ درصد ۷۶٬۷۸۲.۶ ۱۷.۸ درصد
اپل ۷۳٬۱۷۵.۲ ۱۷.۹ درصد ۷۷٬۰۳۸.۹ ۱۷.۸ درصد
هواوی ۴۳٬۸۸۷.۰ ۱۰.۸ درصد ۴۰٬۸۰۳.۷ ۹.۴ درصد
شیائومی ۲۸٬۱۸۷.۸ ۶.۹ درصد ۱۵٬۷۵۱.۳ ۳.۶ درصد
اوپو ۲۵٬۶۶۰.۱ ۶.۳ درصد ۲۶٬۷۰۴.۷ ۶.۲ درصد
سایرین ۱۶۲٬۹۰۸.۸ ۳۹.۹ درصد ۱۹۵٬۰۵۹.۱ ۴۵.۱ درصد
کلی ۴۰۷٬۸۴۵.۴ ۱۰۰.۰ درصد ۴۳۲٬۱۴۰.۳ ۱۰۰.۰ درصد
میزان فروش گوشی‌ هوشمند در فصل چهارم ۲۰۱۷ (منبع: گارتنر، فوریه‌ی ۲۰۱۸)

خاطرنشان می‌کنیم که بین پنج تولیدکننده‌ی برتر، هواوی و شیائومی تنها شرکت‌هایی هستند که طی سه‌ماهه‌ی پیشین، میزان فروش محصولات آن‌ها رشد داشته است. در این بین، شیائومی با افزایش ۷۹ درصدی فروش محصولات خود نسبت به بازه‌ی زمانی مشابه در سال ۲۰۱۶، بیش‌ترین رشد را تجربه کرده است.

تحلیل‌گران گارتنر، دلیل کاهش فروش گوشی‌های هوشمند را «نبود گوشی‌های هوشمند پایین‌رده‌ی باکیفیت و تمایل کاربران به خرید گوشی‌های ساده‌ی باکیفیت» می‌داند. گارتنر در گزارش خود، «انتخاب مدل‌های باکیفیت توسط کاربران و نگه‌داری بلند‌مدت‌ این مدل‌ها» را به‌عنوان یکی دیگر از عوامل فروش ضعیف گوشی‌های هوشمند معرفی می‌کند.

گارتنر آمار مربوط به فروش جهانی گوشی‌های هوشمند در طول کل سال ۲۰۱۷ را نیز منتشر کرده است که رشد ناچیزی را در میزان فروش گوشی‌‌های سامسونگ نشان می‌دهد. سهم غول کره‌ای دنیای فناوری از بازار گوشی‌‌های هوشمند در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ از ۲۰.۵ درصد به ۲۰.۹ درصد افزایش یافته است و بدین ترتیب کره‌ای‌ها در گزارش سالانه نیز مقام نخست را کسب کرده‌اند. در این بین، نکته‌ی جالب توجه، ناموفق‌بودن شیائومی در ورود به جمع پنج تولیدکننده‌ی برتر در آمار فروش کلی سال ۲۰۱۷ است، این موضوع با خبر مربوط به رشد فوق‌العاده‌ی فروش شیائومی در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۷ هم‌خوانی دارد.

تولیدکننده میزان فروش در ۲۰۱۷ سهم از بازار در ۲۰۱۷ میزان فروش در ۲۰۱۶ سهم از بازار در ۲۰۱۶
سامسونگ ۳۲۱٬۲۶۳.۳ ۲۰.۹ درصد ۳۰۶٬۴۴۶.۶ ۲۰.۵ درصد
اپل ۲۱۴٬۹۲۴.۴ ۱۴.۰ درصد ۲۱۶٬۰۶۴.۰ ۱۴.۴ درصد
هواوی ۱۵۰٬۵۳۴.۳ ۹.۸ درصد ۱۳۲٬۸۲۴.۹ ۸.۹ درصد
اوپو ۱۱۲٬۱۲۴.۰ ۷.۳ درصد ۸۵٬۲۲۹.۵ ۵.۷ درصد
ویوو ۹۹٬۶۸۴.۸ ۶.۵ درصد ۷۲٬۴۰۸.۶ ۴.۸ درصد
سایرین ۶۳۸٬۰۰۴.۷ ۴۱.۵ درصد ۶۸۲٬۹۱۵.۳ ۴۵.۷ درصد
کلی ۱٬۵۳۶٬۵۳۵.۵ ۱۰۰.۰ درصد ۱٬۴۹۵٬۹۵۹.۰ ۱۰۰.۰ درصد
میزان فروش گوشی‌ هوشمند در ۲۰۱۷ (منبع: گارتنر، فوریه‌ی ۲۰۱۸)

اگرچه گزارش مؤسساتی همچون گارتنر به ما در ادراک وضعیت بازار گوشی‌های هوشمند و جهت‌گیری آن کمک می‌کند؛ اما بی‌شک چنین گزارش‌هایی بدون نقص نیستند؛ چرا که عمدتا براساس اطلاعات ناقص حاصل از منابع غیررسمی به دست می‌آیند و این مسأله در نهایت به وجود مغایرت در گزارش مؤسسات تحقیقاتی مختلف منجر می‌شود؛ به‌عنوان مثال در حالی‌ که گارتنر به کسب رتبه‌ی نخست توسط سامسونگ در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۷ اشاره دارد؛ IDC مدعی است که اپل در این بازه‌ی زمانی، مقام نخست را در اختیار دارد؛ بنابراین نباید از صحت این گزارش‌ها چندان مطمئن بود.

سیستم‌عامل میزان فروش در ۲۰۱۷ سهم از بازار در ۲۰۱۷ میزان فروش در ۲۰۱۶ سهم از بازار در ۲۰۱۶
اندروید ۱٬۳۲۰٬۱۱۸.۱ ۸۵.۹ درصد ۱٬۲۶۸٬۵۶۲.۷ ۸۴.۸ درصد
iOS ۲۱۴٬۹۲۴.۴ ۱۴.۰ درصد ۲۱۶٬۰۶۴.۰ ۱۴.۴ درصد
سایر سیستم‌های عامل ۱٬۴۹۳.۰ ۰.۱ درصد ۱۱٬۳۳۲.۲ ۰.۸ درصد
کلی ۱٬۵۳۶٬۵۳۵.۵ ۱۰۰.۰ درصد ۱٬۴۹۵٬۹۵۹.۰ ۱۰۰.۰ درصد
میزان فروش گوشی‌ هوشمند در فصل چهارم ۲۰۱۷ براساس سیستم‌عامل (منبع: گارتنر، فوریه‌ی ۲۰۱۸)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *