وزیر امور خارجه ترکمنستان به افغانستان می‌رود

اخبار

وزیر امور خارجه ترکمنستان در رأس یک هیأت اقتصادی و سیاسی در سفر به افغانستان از 3 ولایت «فاریاب»، «جوزجان» و «بلخ» دیدن خواهد کرد.

13950405000673_Test_PhotoJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد به نقل از خبرگزاری دولتی ترکمنستان، «رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان در رأس یک هیات عالی‌رتبه سیاسی اقتصادی از 3 ولایت افغانستان بازدید خواهد کرد.

ولایت «فاریاب»، «جوزجان» و «بلخ» از جمله ولایت‌های افغانستان هستند که وزیر خارجه ترکمنستان در روزهای 26 الی 28 ماه ژوئن سال جاری میلادی(2016) از آنها بازدید و مذاکرات در خصوص روابط و همکاری‌های دوجانبه بین ترکمنستان و افغانستان انجام خواهد شد.

همچنین رسانه‌های خبری ترکمنستان امروز از افزایش صادرات برق این کشور به افغانستان تا 2 برابر خبر دادند.

بر اساس این گزارش، در توافقی که بین 2 وزارتخانه انرژی افغانستان و ترکمنستان صورت گرفته از این پس در مسیر خط انتقال برق  «سرحدآباد-هرات-تورغندی» برق صادراتی از 200 میلیون کیلووات به 400 میلیون کیلووات افزایش داده خواهد شد.

ترکمنستان قصد دارد میزان صادرات برق به افغانستان را تا 500 مگاوات افزایش دهد.

افغانستان سالانه به حدود 3 هزار مگاوات برق نیاز دارد که اکنون تنها حدود 600 مگاوات آن در داخل افغانستان تولید می‌شود.

همچنین روسای جمهور ترکمنستان و افغانستان در حاشیه نشست سران سازمان شانگهای در تاشکند ازبکستان با یکدیگر دیدار و بر عزم جدی 2 کشور جهت توسعه و گسترش هر چه بیشتر تعاملات سیاسی، اقتصادی، تجاری، انرژی و حمل‌ونقل تاکید و اعلام کردند: خط‌آهن «آتامراد- امان نظر» ( ترکمنستان) – «آکینه و آندخوی» ( افغانستان) در سال جاری میلادی (2016) به بهره‌برداری خواهد رسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *