جزئیات برنامه‌‌ «فرزندان رمضان»/ برگزاری پویش تصویری افطاری ساده/ گرامیداشت اولین زن مسلمان انقلابی

اخبار

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با ارائه جزئیات برنامه «فرزندان رمضان»، گفت: برگزاری پویش تصویری افطاری ساده، طرح اکرام ایتام به مناسبت ولادت امام حسن(ع) و گرامیداشت اولین زن مسلمان انقلابی از جمله این برنامه‌هاست.

13940414000678_PhotoA

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حامد علامتی دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در نشست خبری که امروز در ساختمان مرکزی این اتحادیه برگزار شد، اظهار داشت: همزمان با ماه مبارک رمضان، برنامه‌های فرهنگی ـ تربیتی با عنوان «فرزندان رمضان» ویژه اعضای انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در سراسر کشور و همچنین شبکه کادر و پشتیبان پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: اهداف برگزاری این برنامه شامل «ارتقای سطح انگیزه، نگرش و اهتمام نوجوانان نسبت به ارتباط با خدا و تقویت روحیه توکل و اخلاص»، «ارتقای سطح انگیزه، نگرش و اهتمام نوجوانان نسبت به تلاوت و تدبر در قرآن کریم»، «ایجاد علاقه به محیط و جمع مؤمنانه و اعتماد به اتحادیه به عنوان تشکل مطلوب اسلامی برای نوجوان امروز» و «ایجاد انگیزه، امید و شناخت نسبت به حضور و فعالیت در تشکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان» است.

علامتی افزود: متولی این برنامه‌ها در سطح استانی «اتحادیه انجمن اسلامی استان‌ها»، در سطح شهرستان‌ها «اتحادیه انجمن اسلامی شهرستان‌ها» و اجرا کنندگان آن، دانش‌آموزان عضو اتحادیه هستند؛ ضمن اینکه مخاطبان این برنامه نیز دانش‌آموزان عضو و کادر و مربیان اتحادیه هستند، البته دانش‌آموزان دیگر نیز در برنامه‌های عمومی اتحادیه می‌توانند شرکت کنند.

وی با بیان اینکه برنامه‌های ماه مبارک رمضان به صورت یک سبد برنامه‌ای ارائه می‌شود، گفت: تعداد برنامه‌ها زیاد است و هر کس متناسب با سلایق و علایق از این برنامه‌ها بهره‌مند می‌شود.

* حفظ سوره ملک در ماه مبارک رمضان

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان گفت: هر ساله از سوی نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، سوره و آیه سال معرفی می‌شود که سوره امسال، «ملک» است.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان در ایام ماه مبارک رمضان، فرصت دارند تا سوره «ملک» را حفظ کنند و در روز پنج‌شنبه 24 تیرماه 1395 آزمون حفظ این سوره در سراسر کشور برگزار می‌شود.

علامتی با بیان اینکه این آزمون به صورت کتبی و شفاهی و همزمان در کل کشور برگزار می‌شود، افزود: سؤالات مربوط به آزمون حداکثر تا ظهر روز قبل از برگزاری آزمون جهت تکثیر و برگزاری آزمون، در اختیار اتحادیه استان‌ها قرار می‌گیرد و پس از برگزاری آزمون، همه برگه پاسخنامه‌ها جمع‌آوری شده و در اتحادیه استان تجمیع می‌شود.

وی اضافه کرد: پس از دریافت پاسخنامه‌‌ها از شهرستان‌ها و تجمیع آنها، اتحادیه استان فرایند تصحیح و نمره‌دهی بر اساس کلید سؤالات را از تاریخ دوم مرداد 1395 آغاز می‌کند و در نهایت نفرات برتر این آزمون، مورد تقدیر و تجلیل قرار می‌گیرند.

* طرح اکرام ایتام به مناسبت ولادت حضرت امام حسن مجتبی(ع)

علامتی با بیان اینکه روز نیمه ماه مبارک رمضان مصادف با ولادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) به عنوان روز اکرام در تقویم ثبت شده است، اظهار داشت: در طرح اکرام ایتام(شبگرد کوفه)، دانش‌آموزان به جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی برای نیازمندان و ایتام اقدام خواهند کرد.

وی با تأکید بر اینکه شیوه جمع‌آوری کمک‌های مردمی به قرارگاه‌های عملیات شهری سپرده شده است، افزود: روش‌ها و مکان‌های پیشنهادی جمع‌آوری کمک‌های مردمی شامل «پایگاه‌های نماز جمعه(پس از هماهنگی با ستاد نماز جمعه)»، «مساجد و نماز جماعات(پس از هماهنگی با امام جماعت مسجد)»، «خانواده دانش‌آموزان و اجتماعات فامیلی و مهمانی‌ها(پس از هماهنگی با والدین)» و «ترویج سنت افطاری ساده در بین اعضای فامیل و اختصاص هزینه افطاری‌های تجملاتی به طرح اکرام ایتام(با همکاری والدین و فامیل) است.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان ادامه داد: این طرح در طول ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود و دانش‌آموزان باید مبالغ جمع‌آوری شده را حداکثر تا 21 تیرماه تحویل مربیان یا مسئولان اتحادیه شهرستان دهند تا در شب‌های قدر توزیع اقلام انجام شود.

وی اضافه کرد: البته این طرح با نظارت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان و با هماهنگی کمیته امداد امام(ره) برگزار می‌شود و کمک‌ها توسط کمیته امداد یا با نظارت کمیته امداد بین ایتام و نیازمندان توزیع خواهد شد.

* پویش تصویری افطاری ساده ویژه تمام دانش‌آموزان

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با بیان اینکه طی سال‌های گذشته رهبر معظم انقلاب بر ترویج افطاری‌های ساده به عنوان یک سنت حسنه تأکید ویژه و مکرر داشته‌اند، گفت: در این بخش دانش‌آموزان در قالب «ترغیب خانواده به برگزاری مراسم افطاری ساده در مهمانی‌ها و ضبط تصاویر»، «جریان‌سازی و ترغیب اقوام به برگزاری مراسم افطاری ساده در مهمانی‌ها و ضبط تصاویر» و «برگزاری ایستگاه‌های صلواتی به منظور پخش افطاری ساده در محله و ضبط تصاویر» و همچنین طرح‌های ابتکاری فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: تمام دانش‌آموزان می‌توانند آثار ضبط شده را از طریق ایمیل به نشانی ayandehsazan.ir@chmail.ir  یا شبکه اجتماعی به شماره تلفن 09216635383 ارسال کنند.

* گرامیداشت اولین زن مسلمان انقلابی

علامتی اظهار داشت: در ایام ماه مبارک رمضان، برنامه‌ای ویژه دختران نیز اجرا می‌شود که گرامیداشت اولین زن مسلمان انقلابی است که این برنامه به مناسبت سالروز وفات حضرت خدیجه(س) در قالب هیأت‌های انصار المهدی(عج) در روز پنج‌شنبه 27 خرداد 1395 برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه بسته پیشنهادی در اختیار دانش‌آموزان عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان قرار می‌گیرد، ادامه داد: پیشنهاد شده است در این مراسم سخنرانی‌هایی با محوریت «شخصیت والای حضرت خدیجه(س)»، «بیان ویژگی‌های انقلابی حضرت خدیجه(س)»، «نقش حضرت خدیجه(س) در صدر اسلام» و «جایگاه حضرت خدیجه(س) در نزد پیامبر(ص)» انجام شود.

وی افزود: همچنین برگزاری مراسم افطاری ساده ویژه دختران، برگزاری دعای کمیل و ختم یک سوره قرآن مجید و ختم صلوات برای شادی روح حضرت خدیجه(س) از جمله پیشنهادات برای برنامه سالروز وفات حضرت خدیجه(س) است.

* برپایی هیأت‌های انصارالمهدی(عج) در ماه مبارک رمضان و تأکید بر مناجات‌خوانی دانش‌آموزان

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با اشاره به فعالیت هیأت‌های انصارالمهدی(عج) بیان داشت: هیأت‌های انصارالمهدی(عج) در ماه مبارک رمضان با قوت فعال هستند و تأکید بر مناجات‌خوانی توسط دانش‌آموزان است.

وی ادامه داد: بخش مناجات‌خوانی یکی از بخش‌های مغفول هیأت‌های انصارالمهدی(عج) است که در حوزه دانش‌آموزی به دنبال احیای آن هستیم.

علامتی، تشکیل جلسات قرارگاهی و بحث و گفت‌وگو با محوریت دعای 44 صحیفه سجادیه را از دیگر برنامه‌ها ذکر کرد و گفت: قبل از شروع ماه مبارک رمضان نیز غبارروبی تعدادی از مساجد توسط دانش‌آموزان عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با عنوان «طرح تکریم و غبارروبی مساجد» به منظور ایجاد رابطه دوستانه و انس دانش‌آموزان با مسجد انجام شد.

* برگزاری مسابقه قرآنی رمضان المبارک

علامتی به برگزاری مسابقه قرآنی ویژه شبکه کادر و پشتیبان، مربیان و پرسنل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: هر روز از یکی از جزء های قرآن کریم، سؤالاتی استخراخ می‌شود و اعضا 24 ساعت وقت دارند که به پرسش‌ها پاسخ دهند و به برندگان به قید قرعه جوایزی اهدا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *