فواید شیر دادن به کودک توسط مادر

روانشناسی ، تغذیه و سلامت

فواید شیر دادن به کودک توسط مادر

شیر دادن یک عمل طبیعی مادرانه بعد از زایمان است و احتمال بروز سرطان سینه در مادرانی که موفق به شیر دادن به کودک خود نمی‌شوند، بیشتر از مادرانی است که بچه را با شیر خود تغذیه می‌کنند. شواهدی در دست است که ازدواج زود هنگام، زایمان‌های مکرر و شیر دادن به مدت طولانی با عدم بروز سرطان سینه ارتباط مستقیم دارد.

با پیک سهند همراه باشید تا فواید شیر دادن به کودک توسط مادر را با هم بررسی کنیم .

تغذیه کودک با شیر مادر موجب از بین رفتن چاقی حاصل از بارداری مادر می‌شود و ذخایر اضافی دوران حاملگی به این ترتیب به بدن نوزاد منتقل می‌شوند.
عللی که مانع تغذیه کودک با شیر مادر می‌شوند را در دو دسته می‌توان تقسیم‌بندی کرد.

اول عوامل مادری که آن را در چند قسمت بیان می‌کنیم:

1- علل موضعی: مثل ناهنجاری‌های مربوط به نوک سینه و به‌ویژه فرو رفته بودن آن که با معاینه‌ی سینه‌ی مادر توسط پزشک در دوران بارداری و راهنمایی در مورد مراقبت از نوک آن، مخصوصا در مواردی که فرو رفتگی کاذب نوک سینه وجود دارد، تا اندازه‌‌ی زیادی می‌توان این عیب را برطرف ساخت.

فواید شیر دادن به کودک
فواید شیر دادن به کودک

2- سوزش نوک سینه: این سوزش امری طبیعی بوده و یک پدیده موقتی است و با برقراری کامل بازتاب جهش شیر (رگ کردن سینه) از بین می‌رود.

3- التهاب و ترک نوک سینه: فشار زیاد شیر حبس شده در سینه ممکن است به ایجاد ترک یا شکاف در نوک سینه منجر شود. وقتی که سینه پر خون و متورم می‌شود به‌سبب از بین رفتن گودی طبیعی بین نوک سینه و هاله‌ی اطراف آن، کودک فقط سینه را در دهان می‌گیرد و برای دسترسی به مخازن شیری، زیر هاله را می‌جود و زخم می‌کند. در این حالت تنفس کودک نیز دچار مشکل شده و از خوردن شیر خسته می‌شود.

فواید شیر دادن به کودک
فواید شیر دادن به کودک

4- آبسه و التهاب سینه: آبسه شدید سینه اغلب به علت آلودگی هوا و یا عفونت با میکروب‌ها است و در مواردی به‌قدری شدید می‌شود که مکیدن آن توسط نوزاد برای مادر غیر قابل تحمل است و این امکان وجود دارد که بدن مادر تا 39 درجه تب پیدا کند. درمان فوری در این حالت شامل استراحت، آنتی بیوتیک همراه تب بر و کیف یخ برای تسکین درد است. لازم نیست که سینه‌ها خالی نگه داشته شوند و بهتر است که تغذیه کودک با شیر مادر ادامه داشته باشد.

5- اوایل شیر دادن: در این مرحله گاهی مادر احساس سوزش موضعی می‌کند. این وضع در نتیجه‌ی مسدود شدن یک یا دو مجرای شیر توسط شیر غلیظ پیش می‌آید که به مرور حل می‌شود. برای این حالت ساعتی یک بار کمپرس آب گرم مسکن خوبی است.

دوم عوامل عمومی: بیماری‌های مزمن و پیشرفته در مادر که موجب تحلیل قوای وی می‌شوند از قبیل سرطان، بیماری‌های کلیوی و قلبی. این موارد از عوامل منع تجویز شیر مادر نیستند ولی زمینه‌ی کم ترشح شدن شیر را به‌وجود می‌آورند. ابتلای مادر به بیماری‌های حاد معمولا با درمان مناسب به‌زودی رفع شده و نیازی به قطع دائمی شیر کودک پیش نمی‌آید. وجود اختلالات روانی نیز از جمله موارد منع شیر دادن است.

shir3

منبع: کتاب دایره المعارف بهداشت، تغذیه و سلامت، کتاب آموزش بهداشت مادر و کودک، سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *